YAZ OKULU

Zeynep Uysal

Zeynep Uysal, Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1999 yılında Marmara Üniversitesi Türki­yat Enstitüsü Yeni Türk Edebiyatı anabilim dalından doktora derecesini aldı. 2001-2003 yılları arasında Ox­ford Üniversitesi Şarkiyat Enstitüsü'nde misafir öğre­tim üyesi olarak çalıştı. Halit Ziya Uşaklıgil'in roman­larında modern bireyliği incelediği son kitabı Metruk Ev: Halit Ziya Romanında Modem Osmanlı Bireyi 2014 yılında yayımlandı. 2001 yılından beri Boğaziçi Üni­versitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde öğretim üyesidir.

zeynep.uysal@boun.edu.tr

İbrahim Semiz

Prof. İbrahim Semiz lisans eğitimini 1982-1986 arasında Boğaziçi Fizik Bölümü'nde tamamladı. 1992'de ABD'de Yale Üniversitesi'nde kara delikler üzerine yazdığı tez ile doktora derecesi aldı. 1992-1994 arası ABD'de University of North Carolina – Chapel Hill'de Fizik Bölümü'nde doktora sonrası araştırma, 1994-1997 arası KKTC'de Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaptı. 1997'den beri Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü'nde öğretim üyeliği yapmaktadır.

semizibr@boun.edu.tr

Koray Durak

Doktorasını Harvard Üniversitesi'nden 2008 yılında alan Koray Durak aynı yıldan itibaren Bo­ğaziçi Üniversitesi, Tarih Bölümü'nde yardımcı doçent olarak Bizans ve Akdeniz tarihi üzerine lisans ve lisansüstü dersler vermektedir. Araştır­ma alanları Bizans ve Ortaçağ İslam dünyasında iktisadi ve ticari hayat ve Ortaçağ Bizans ve Arap yazınında coğrafi imgelemdir. 2011 yılı Türkiye Bilimler Akademisi, Genç Bilim Adamı ödülünü sahibidir.

koray.durak@boun.edu.tr

Atay Özgövde

Lisans ve Lisansüstü mühendislik eğitimlerini Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra Bilgisayar Mühendisliği doktorasını Boğaziçi Üniversitesi'nden 2009 yılında alan Atay Özgövde akademik kariyeri öncesi Ar-Ge mühendisi olarak Netaş'da ve NortelNetworks İngiltere'de GSM haberleşme projelerinde görev almıştır. Aktif Araştırma alanları çevresel zeka, nesnelerin interneti, giyilebilir bilgisayarlar ve bulut bilişim sistemlerini içermektedir.  Bu alanların yanı sıra Galatasaray Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde eğitim görevlisi olup, giriş seviyesinde kodlamanın öğretilmesi için Arduino ve Scratch tabanlı dersleri vermekte ve  içeriklerini koordine etmektedir.

atay.ozgovde@gmail.com

Sevgi Kesim

Dr. Sevgi Kesim Güven 1994 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Davranış Bilimleri Anabilim dalında, doktorasını ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bilim dalında tamamladı. Araştırma alanları, medya, enformasyon teknolojileri, iletişim sosyolojisi, dijital kültür, sosyal medya, kent çalışmaları, toplumsal cinsiyet çalışmaları ve kuşaklar arası iletişimdir. Boğaziçi Üniversitesi'nde Tanıtım Koordinatörü olarak öğrenci koçluğu ve danışmanlığı yapmaktadır.

kesim@boun.edu.tr

Şahan Yatarkalkmaz

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Diller ve Kültürlerarası Çeviribilim doktora adayı olan Şahan Yatarkalkmaz lisans diplomalarını 2008 yılında Psikoloji ile İngiliz Dili ve Edebiyatı alanlarında Boğaziçi Üniversitesi'nden aldı. 2011 yılında Sabancı Üniversitesi'nde Kültürel Çalışmalar bölümünde Master derecesini tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü altında açılan Sinema Programlarında 2012 yılından beri ders vermekte. Çalışma alanları arasında sanat felsefesi, sinema kuramları ve edebiyat-tarih ilişkisi bulunmaktadır.

Mehmet İnan

S. Mehmet İnan, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV bölümünden 1995 yılında mezun olmuştur. Çalışma hayatına Yıldız Savaşlarının yaratıcısı Lucasfilm'in "Genç Indiana Jones" dizisinin Türkiye ayağıyla başlamıştır. 2000-2004 yılları arasında Galatasaray Üniversitesi'nde ders vermiştir. 2004 yılından beri Altyazı sinema dergisi işbirliğiyle Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi'nde "Yaratıcı Senaryo Yazımı" ve "Sinema Mitoloji ve Hikâye Anlatımı" konularında seminerler vermektedir. 2010 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmaktadır. Ayrıca İstanbul Film Akademi'de "Yaratıcı Senaryo" dersleri vermiştir.

Hasan Nami Güner

Hasan Nami Güner,  Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü'nü bitirdi. Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu oyuncusu, yönetmeni ve yazarı, yaratıcı drama lideri, Oyun ve Tiyatro Pedagogu olarak çalışmalarını sürdürdü. Bir çok çocuk ve gençlik tiyatrosu/oyununda, TRT'de bir çok çocuk ve gençlik dizisinde oyuncu, yazar ve yönetmen olarak çalıştı. 10 yıl çeşitli okullarda yaratıcı drama öğretmeni olarak görev yaptı. Oyun ve Tiyatro Pedegogu olarak bir çok şirkette, okullarda, vakıf ve derneklerde, üniversite kulüplerinde, tiyatro ve sanat kurumlarında yaratıcılık atölyeleri yaptı. 2000'de Yapbozyap adlı öykü kitabı, 2010 yılında Hafize Çınar Güner ile birlikte yazdığı "Eğitim İçin Tiyatro Uygulamaları" adlı tiyatro oyunları ve çeşitli dergilerde yazıları yayımlandı. 2004 tarihinden beri Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ve Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nde yaratıcı drama atölyeleri düzenlemektedir.

Erkcan Özcan

Lisans eğitimini 1995-1999 arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde elektrik-elektronik mühendisliği ve fizik dallarında tamamlayan Doç. Dr. Erkcan Özcan, deneysel parçacık fiziği üzerine olan doktora derecesini ise Stanford Üniversitesi'nden aldı. 2006-2010 döneminde University College London adına önce Londra'da, daha sonra İsviçre'deki CERN araştırma merkezinde çalıştı. 2011 başında Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü kadrosuna katılan Özcan, halen Boğaziçi CERN ATLAS takımının liderliğini de sürdürmektedir.

erkcan.ozcan@boun.edu.tr

Okan Aşık

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinde robotbilim ve yapay zeka alanında yüksek lisansını tamamlayan Okan Aşık, aynı bölümde doktora eğitimine devam etmektedir. 2011-2015 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi robot futbol takımı Cerberus'a katılmış, 2013-2015 yılları arasında takım kaptanlığı yapmıştır. 2015 yılında takım kaptanlığı yaptığı Cerberus takımı RoboCup dünya şampiyonasında çeyrek final oynama başarısı göstermiştir. Ayrıca 2010 yılında RoboCup dünya şampiyonasında birincilik elde eden arama kurtarma simülasyonu takımı RoboAKUT'da çalışmalarına devam etmektedir. Robot takımlarıyla arama kurtarma operasyonlarında takım davranışı, takım öğrenmesi ve karar verme problemleri üzerine araştırmalar yapmaktadır. Halen Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.

okan.asik@boun.edu.tr

Veysel Öztürk

Yard. Doç. Dr. Veysel Öztürk yüksek lisans (2004) ve doktorasını (2010) Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde Şiir Eleştirisi ve Edebiyat Kuramı alanlarında tamamladı. Bahçeşehir Üniversitesinde tam zamanlı öğretim görevlisi (2008-2013) ve University of Wahington, Seattle'da misafir akademisyen olarak (2013-2014) görev yaptı. 2014 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

veysel.ozturk@boun.edu.tr

Ediz Taylan

Ediz Taylan, kimya lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü'nde, yüksek lisansını Villanova University'de  (Pennsylvania, ABD) tamamladı. Doktorasını ise 2011 yılında Boğaziçi Üniversitesi Organik Kimya Ana Bilim Dalı'ndan almıştır. Fransa ve Almanya'da polimer araştırmaları konularında farklı çalışmalara katılmıştır. Halen Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü'nde Organik Kimya Laboratuvar derslerini vermektedir. Polimer araştırmaları ile ilgili makaleleri ve 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi  Yayınları tarafından basılmış olan "Experimental Organic Chemistry" isimli bir ders kitabı mevcuttur.

etaylan@boun.edu.tr

Özge Akdeniz

Lisans ve yüksek lisans eğitimini 1991-1998 arasında Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü'nde tamamlayan Özge Akdeniz, 2000 senesinden beri Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalışmakta, Analitik Kimya Laboratuvarı, Aletli Analiz Laboratuvarı ve Genel Kimya Laboratuvarı derslerini vermektedir. Kimyada kullanılan temel analitik yöntemleri içeren " Quantitative Analytical Chemistry Laboratory Manual " (Boğaziçi Üniversitesi Yayınları) isimli bir ders kitabı bulunmaktadır.

akdenioz@boun.edu.tr

Orhan Aygün

Lisans ve yüksek lisans eğitimlerini sırasıyla 2001-2006 ve 2006-2009 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesinde ekonomi alanında tamamlayan Yard. Doç. Dr. Orhan Aygün, doktora derecesini Kontratlı eşleşme üzerine yazdığı teziyle Boston College Üniversitesinden aldı. 2014 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümünde öğretim üyesiolarakgörev yapmaktadır.

orhan.aygun@boun.edu.tr

Serkan Özel

Doç. Dr. Serkan Özel lisansını ve yüksek lisansını 2004 yılında Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölümü'nde Boğaziçi Üniversitesi'nde aldı. Doktorasını Texas A&M Üniversitesi'nde Eğitim Psikolojisi Bölümü'nde Eğitim Teknolojileri uzmanlığı ile 2009 yılında almasının ardından çalışmalarını Boğaziçi Üniversitesi'nde devam ettirdi. Şu anda Boğaziçi Üniversitesi'nde çalışmakta olan Serkan Özel'in araştırma konusu matematik öğretimi uygulamaları, teknoloji entegrasyonu ve Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (FeTeMM/STEM) eğitimi üzerine yoğunlaşmaktadır. Doç. Dr. Özel, eğitim teknolojileri ve STEM konusunda uzmandır. Özellikle, matematik ve teknolojinin bütünleşik olarak kullanılması için öğretmenlerin ihtiyaç duydukları bilgi ve becerilerin öğretmenlere ulaştırılması konularında çalışmaktadır.

Nur Yiğitoğlu

Yard. Doç. Dr. Nur Yigitoglu, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyati ve İngilizce Mütercim-Tercümanlık alanlarında tamamlamıştır. 2006 yılında Fulbright Üstün Başarı bursunu alarak yüksek lisans eğitimi için Amerika Birleşik Devletleri'ne gitmiş ve master derecesini 2008 yılında Michigan State Üniversitesi'nden İngilizce öğretmenliği alanında almıştır. 2011 yılında doktorasını Georgia State Üniversitesi'nde yazma öğretmeni eğitimi alanında almıştır. Şu anda Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır ve lisans/lisans üstü seviyelerinde ikinci dilde akademik yazma, ikinci dil öğretim yöntemleri, İngilizce'de dil becerilerinin öğretimi ve araştırma yöntemleri alanlarında çeşitli dersler vermektedir. 

nur.yigitoglu@boun.edu.tr

Oğuzhan Aygören

Yard. Doç. Dr. Oğuzhan Aygören lisans eğitimini ODTÜ Elektrik Elektronik mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Koç Üniversitesi ve London Business School'dan MBA derecesini, Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünden de pazarlama alanında doktora derecesini almıştır. Ayrıca doktora sonrası araştırma için 2014 yılı güz döneminde University of California, Berkeley'de ve 2016 yılı yaz döneminde Stanford Üniversitesi'nde misafir akademisyen olarak görev yapmıştır. Pazarlama Yönetimi, E-ticaret, Girişimcilik, Yeni Ürün Tasarımı, İnovasyon, ve Uluslararası Pazarlama konularında dersler vermektedir. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi Teknopark Yönetim Kurulu üyesi, Girişimcilik Merkezi müdür yardımcısı ve İnovasyon Merkezi yönetim kurulu üyesidir.

oguzhan.aygoren@boun.edu.tr

Taylan Acar

Lisans ve yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlayan Taylan Acar doktora derecesini Wisconsin-Madison Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden aldı. Çalışma alanları göçmenlik, eğitim sosyolojisi, toplumsal tabakalaşma ve nüfus çalışmalarıdır. Değişik sürelerle Amerikan, İtalyan ve Alman üniversitelerinde ziyaretçi araştırmacı olarak bulunan Acar, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde Yardımcı Doçent olarak çalışmalarına devam etmektedir.

İnci Ayhan

Arzu Çelik

Doktora derecesini 2002 yılında Köln Üniversitesi Genetik Bölümünde alan Doç. Dr. Arzu Çelik Fuss, doktora sonrası araştırmalarını New York Üniversitesinde yapmıştır. 2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümüne dönerek akademik çalışmalarına devam eden Dr. Çelik Fuss, sirke sineği Drosophila melanogaster model organizmasını kullanarak sinir sistemi gelişimini moleküler ve genetik düzeylerde incelemektedir. Ayrıca sirke sineğini kullanarak nörogenetik hastalık modelleri geliştirmeye çalışmaktadır. Dr. Çelik Fuss 2008 yılı Türkiye Bilimler Akademisi Genç Bilim Adamı ödülü ve Ayrupa Moleküler Biyoloji Organizasyonu Yerleştirme Ödülü sahibidir. Dr. Çelik Fuss ayrıca BÜ Yaşam Bilimleri Merkezi ve Moleküler Biyoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesidir.