YAZ OKULU

Koray Durak

Doktorasını Harvard Üniversitesi'nden 2008 yılında alan Koray Durak aynı yıldan itibaren Bo­ğaziçi Üniversitesi, Tarih Bölümü'nde yardımcı doçent olarak Bizans ve Akdeniz tarihi üzerine lisans ve lisansüstü dersler vermektedir. Araştır­ma alanları Bizans ve Ortaçağ İslam dünyasında iktisadi ve ticari hayat ve Ortaçağ Bizans ve Arap yazınında coğrafi imgelemdir. 2011 yılı Türkiye Bilimler Akademisi, Genç Bilim Adamı ödülünü sahibidir.

koray.durak@boun.edu.tr

Atay Özgövde

Lisans ve Lisansüstü mühendislik eğitimlerini Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra Bilgisayar Mühendisliği doktorasını Boğaziçi Üniversitesi'nden 2009 yılında alan Atay Özgövde akademik kariyeri öncesi Ar-Ge mühendisi olarak Netaş'da ve NortelNetworks İngiltere'de GSM haberleşme projelerinde görev almıştır. Aktif Araştırma alanları çevresel zeka, nesnelerin interneti, giyilebilir bilgisayarlar ve bulut bilişim sistemlerini içermektedir.  Bu alanların yanı sıra Galatasaray Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde eğitim görevlisi olup, giriş seviyesinde kodlamanın öğretilmesi için Arduino ve Scratch tabanlı dersleri vermekte ve  içeriklerini koordine etmektedir.

atay.ozgovde@gmail.com

Sevgi Kesim

Dr. Sevgi Kesim Güven 1994 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Davranış Bilimleri Anabilim dalında, doktorasını ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bilim dalında tamamladı. Araştırma alanları, medya, enformasyon teknolojileri, iletişim sosyolojisi, dijital kültür, sosyal medya, kent çalışmaları, toplumsal cinsiyet çalışmaları ve kuşaklar arası iletişimdir. Boğaziçi Üniversitesi'nde Tanıtım Koordinatörü olarak öğrenci koçluğu ve danışmanlığı yapmaktadır.

kesim@boun.edu.tr

Kuyaş Buğra

Prof. Dr. Kuyaş Buğra doktora derecesini 1986 yılında Kaliforniya Üniversitesi, LosAngeles'da (UCLA) tamamlamıştır. Aynı üniversitede Nöropsikiyatri Enstitüsü, Gelişme Biyolojisi Grubunda doktora sonrası araştırmacı olarak retinaya özgü genlerin tanımlanmasına yönelik çalışmalar yürütmüştür. 1988 sonrası Fransa'da INSERM Nörobiyoloji ve Gelişim laboratuvarlarında proje lideri olarak büyüme faktörlerinin sinir sistemindeki rolleri üzerine araştırmalar yönetmiştir. Buğra, 1994 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü'nde çalışmaktadır.  Güncel araştırmaları retina hücre farklılaşması ve süreçteki sinyal iletim mekanizmalarına odaklanmaktadır.

bugra@boun.edu.tr

Mehmet İnan

S. Mehmet İnan, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV bölümünden 1995 yılında mezun olmuştur. Çalışma hayatına Yıldız Savaşlarının yaratıcısı Lucasfilm'in "Genç Indiana Jones" dizisinin Türkiye ayağıyla başlamıştır. 2000-2004 yılları arasında Galatasaray Üniversitesi'nde ders vermiştir. 2004 yılından beri Altyazı sinema dergisi işbirliğiyle Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi'nde "Yaratıcı Senaryo Yazımı" ve "Sinema Mitoloji ve Hikâye Anlatımı" konularında seminerler vermektedir. 2010 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmaktadır. Ayrıca İstanbul Film Akademi'de "Yaratıcı Senaryo" dersleri vermiştir.

Hasan Nami Güner

Hasan Nami Güner,  Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü'nü bitirdi. Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu oyuncusu, yönetmeni ve yazarı, yaratıcı drama lideri, Oyun ve Tiyatro Pedagogu olarak çalışmalarını sürdürdü. Bir çok çocuk ve gençlik tiyatrosu/oyununda, TRT'de bir çok çocuk ve gençlik dizisinde oyuncu, yazar ve yönetmen olarak çalıştı. 10 yıl çeşitli okullarda yaratıcı drama öğretmeni olarak görev yaptı. Oyun ve Tiyatro Pedegogu olarak bir çok şirkette, okullarda, vakıf ve derneklerde, üniversite kulüplerinde, tiyatro ve sanat kurumlarında yaratıcılık atölyeleri yaptı. 2000'de Yapbozyap adlı öykü kitabı, 2010 yılında Hafize Çınar Güner ile birlikte yazdığı "Eğitim İçin Tiyatro Uygulamaları" adlı tiyatro oyunları ve çeşitli dergilerde yazıları yayımlandı. 2004 tarihinden beri Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ve Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nde yaratıcı drama atölyeleri düzenlemektedir.

Erkcan Özcan

Lisans eğitimini 1995-1999 arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde elektrik-elektronik mühendisliği ve fizik dallarında tamamlayan Doç. Dr. Erkcan Özcan, deneysel parçacık fiziği üzerine olan doktora derecesini ise Stanford Üniversitesi'nden aldı. 2006-2010 döneminde University College London adına önce Londra'da, daha sonra İsviçre'deki CERN araştırma merkezinde çalıştı. 2011 başında Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü kadrosuna katılan Özcan, halen Boğaziçi CERN ATLAS takımının liderliğini de sürdürmektedir.

erkcan.ozcan@boun.edu.tr

Okan Aşık

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinde robotbilim ve yapay zeka alanında yüksek lisansını tamamlayan Okan Aşık, aynı bölümde doktora eğitimine devam etmektedir. 2011-2015 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi robot futbol takımı Cerberus'a katılmış, 2013-2015 yılları arasında takım kaptanlığı yapmıştır. 2015 yılında takım kaptanlığı yaptığı Cerberus takımı RoboCup dünya şampiyonasında çeyrek final oynama başarısı göstermiştir. Ayrıca 2010 yılında RoboCup dünya şampiyonasında birincilik elde eden arama kurtarma simülasyonu takımı RoboAKUT'da çalışmalarına devam etmektedir. Robot takımlarıyla arama kurtarma operasyonlarında takım davranışı, takım öğrenmesi ve karar verme problemleri üzerine araştırmalar yapmaktadır. Halen Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.

okan.asik@boun.edu.tr

Levent Kurnaz

Lisans eğitimini 1984-1990 arasında Boğaziçi Üniversitesi'nde elektrik-elektronik mühendisliği ve fizik dallarında tamamlayan Prof. Dr. Levent Kurnaz, sıvıların fiziği üzerine olan doktora derecesini ise Pittsburgh Üniversitesi'nden 1994 yılında aldı. 1997-1997 yılları arasında Tulan Üniversitesi Kimya Bölümü'nde araştırmalar yaptıktan sonra 1997 başında Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü kadrosuna katılan Kurnaz, halen Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Araştırma Merkezi Müdürlüğünü de sürdürmektedir.

levent.kurnaz@boun.edu.tr

Veysel Öztürk

Yard. Doç. Dr. Veysel Öztürk yüksek lisans (2004) ve doktorasını (2010) Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde Şiir Eleştirisi ve Edebiyat Kuramı alanlarında tamamladı. Bahçeşehir Üniversitesinde tam zamanlı öğretim görevlisi (2008-2013) ve University of Wahington, Seattle'da misafir akademisyen olarak (2013-2014) görev yaptı. 2014 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

veysel.ozturk@boun.edu.tr

Ediz Taylan

Ediz Taylan, kimya lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü'nde, yüksek lisansını Villanova University'de  (Pennsylvania, ABD) tamamladı. Doktorasını ise 2011 yılında Boğaziçi Üniversitesi Organik Kimya Ana Bilim Dalı'ndan almıştır. Fransa ve Almanya'da polimer araştırmaları konularında farklı çalışmalara katılmıştır. Halen Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü'nde Organik Kimya Laboratuvar derslerini vermektedir. Polimer araştırmaları ile ilgili makaleleri ve 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi  Yayınları tarafından basılmış olan "Experimental Organic Chemistry" isimli bir ders kitabı mevcuttur.

etaylan@boun.edu.tr

Özge Akdeniz

Lisans ve yüksek lisans eğitimini 1991-1998 arasında Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü'nde tamamlayan Özge Akdeniz, 2000 senesinden beri Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalışmakta, Analitik Kimya Laboratuvarı, Aletli Analiz Laboratuvarı ve Genel Kimya Laboratuvarı derslerini vermektedir. Kimyada kullanılan temel analitik yöntemleri içeren " Quantitative Analytical Chemistry Laboratory Manual " (Boğaziçi Üniversitesi Yayınları) isimli bir ders kitabı bulunmaktadır.

akdenioz@boun.edu.tr

Orhan Aygün

Lisans ve yüksek lisans eğitimlerini sırasıyla 2001-2006 ve 2006-2009 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesinde ekonomi alanında tamamlayan Yard. Doç. Dr. Orhan Aygün, doktora derecesini Kontratlı eşleşme üzerine yazdığı teziyle Boston College Üniversitesinden aldı. 2014 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümünde öğretim üyesiolarakgörev yapmaktadır.

orhan.aygun@boun.edu.tr

Ruhi Kaykayoğlu

Lisans ve yüksek lisans derecelerini 1978 ve 1980 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünden alan Prof. Dr. Ruhi Kaykayoğlu, Makina Mühendisliği alanındaki doktora derecesini 1984 yılında Lehigh Universitesinden aldı.
Dünyanın çeşitli ülkelerinde NASA dahil olmak üzere çeşitli kurumlarda araştırmacı ve öğretim üyesi olarak görev yapan Kaykayoğlu, yurt içinde ve yurt dışında birçok kurumda kariyer, stratejik planlama , liderlik , İnovasyon Ar-Ge ve yönetim alanında danışmanlık ve eğitmen olarak görev aldı.
Prof. Dr. Kaykayoğlu, Bahçeşehir, İstanbul Aydın, İstanbul Özyeğin ve Sabancı üniversiteleri ile bu üniversitelerin sürekli eğitim merkezlerinin kuruluş çalışmalarında yer almıştır. 2005 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi ile eğitim ve danışmanlık hizmetlerine devam etmektedir.

Nurhan Demirel

Nurhan Demirel lisans derecesini Marmara Üniversitesi'nden almıştır ve 15 yılı aşkın süredir bilişim sektöründe iletişim danışmanı olarak hizmet vermektedir. Demirel hem içerik üretimi konusunda hem de senaryo yazarlığı konusunda çalışmalar yürütmüş, edindiği profesyonel deneyimi, TRT 1'de yayınlanan kara mizah programı RADAR'ın ve Kanal 1 Televizyonu'nda yayınlanan Bravoo isimli şaka programının senaryo yazarlığını yaparak kullanmıştır. Demirel'in çeşitli konularda yazdığı yazılar; Turkcell Blog, Media Markt'ın teknoloji bloğu Media Trend, Kadinmag.net, Uçuş Noktası, PCkoloji ve Macline gibi dergilerde sürekli olarak yayınlanmaktadır. Bu yazıların yanında, "İlişkisi yok" isimli kitabıyla sosyal medyanın ilişkileri nasıl etkilediği konusunda yaptığı araştırmaları okuyucularıyla paylaşmıştır. Bilişim ve teknoloji alanlarındaki dönüşümü yakından talip eden Demirel, Türkiye'nin ilk uluslararası siber güvenlik konferansı olan "LOCARD Global Cyber Security Summit" etkinliğini düzenlemiştir.
Çocuklar için alternatif teknoloji okulu "PlayLab Türkiye"yi Levent Karadağ ile birlikte hayata geçiren Demirel, Bilişim Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve USMED üyesi olarak çalışmalarına devam etmekte, çeşitli sivil toplum kuruluşlarına bu çalışmalarıyla destek olmaktadır.

Elif Ünlü

Doktorasını arkeoloji ve sanat tarihi dalında Pennsylvania Üniversitesi'nden 2009 yılında alan Elif Ünlü, aynı yıl Boğaziçi Üniversitesi, Tarih Bölümü'nde Yardımcı Doçent olarak işe başlamıştır. Burada Ege ve İran arkeolojisi ve tarihi alanında dersler vermektedir. Araştırma konuları Tunç Çağları seramikleri ve bunların hem toplumların yeme/içme alışkanlıklarını, hem de eğişen tarım stratejilerini yansıtmadaki rolü gibi muhtelif sosyo-kültürel alanlardadır . Ayrıca 2001 yılından beri parçası olduğu Tarsus-Gözlükule höyüğünde kazı başkan yardımcısıdır.

Serkan Özel

Doç. Dr. Serkan Özel lisansını ve yüksek lisansını 2004 yılında Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölümü'nde Boğaziçi Üniversitesi'nde aldı. Doktorasını Texas A&M Üniversitesi'nde Eğitim Psikolojisi Bölümü'nde Eğitim Teknolojileri uzmanlığı ile 2009 yılında almasının ardından çalışmalarını Boğaziçi Üniversitesi'nde devam ettirdi. Şu anda Boğaziçi Üniversitesi'nde çalışmakta olan Serkan Özel'in araştırma konusu matematik öğretimi uygulamaları, teknoloji entegrasyonu ve Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (FeTeMM/STEM) eğitimi üzerine yoğunlaşmaktadır. Doç. Dr. Özel, eğitim teknolojileri ve STEM konusunda uzmandır. Özellikle, matematik ve teknolojinin bütünleşik olarak kullanılması için öğretmenlerin ihtiyaç duydukları bilgi ve becerilerin öğretmenlere ulaştırılması konularında çalışmaktadır.

Nur Yiğitoğlu

Yard. Doç. Dr. Nur Yigitoglu, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyati ve İngilizce Mütercim-Tercümanlık alanlarında tamamlamıştır. 2006 yılında Fulbright Üstün Başarı bursunu alarak yüksek lisans eğitimi için Amerika Birleşik Devletleri'ne gitmiş ve master derecesini 2008 yılında Michigan State Üniversitesi'nden İngilizce öğretmenliği alanında almıştır. 2011 yılında doktorasını Georgia State Üniversitesi'nde yazma öğretmeni eğitimi alanında almıştır. Şu anda Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır ve lisans/lisans üstü seviyelerinde ikinci dilde akademik yazma, ikinci dil öğretim yöntemleri, İngilizce'de dil becerilerinin öğretimi ve araştırma yöntemleri alanlarında çeşitli dersler vermektedir. 

nur.yigitoglu@boun.edu.tr