Kış Okulu

Prof. Dr. Arzu Çelik Biyoteknoloji 21 asra damgasını vuran bilim dallarından biridir ve insan, bitki, hayvan ve mikroorganizmaların yapı ve işleyişlerini anlatan moleküler biyoloji ve genetik bilimlerinin ortak çalışmalarını kapsar. Biyoteknoloji kısaca araştırmalarda elde edilen temel bilgileri kullanarak genetik mühendisliği yöntemleriyle insanların sağlık, ecza, gıda gibi temel sorunlarını çözmeye çalışmaktadır. DNA yapısının çözülmezisyle başlayan bu alan son yıllarda DNA analizinde kullanılan yöntemlerin gelişmesi ve ucuzlaması sebebiyle çok hızlı ilerleme kaydedilmektedir. Örneğin, son yılların en önemli keşfi CRISPR teknolojisi de biyoteknolojinin her alanına girmeyi başarmıştır. Bu ders günlük hayatta karşılaştığınız biyoloji ile ilgili bilgileri daha iyi değerlendirebilmeniz ve kullanılan yöntemleri daha iyi anlamanız amacıyla tasarlanmıştır. Bu dersi tamamladığınızda aşağıdaki soruları cevaplayabilecek duruma gelmiş olacaksınız: • Gen nedir ve nasıl okunur? • Tüm genom çalışmaları neden ve nasıl yapılır? • İnsan genomu sirke sineği genomundan neden farklıdır? • Düzenleyici DNA bölgeleri, zıplayan genler ve kodlamayan RNA'lar nedir? • Genomlar değişebilir mi? • Hastalıkların anlaşılmasına genomik çalışmaların katkısı nedir? • Gen terapisi bir seçenek midir? • Kök hücre tedavisi neler vaat etmektedir? • Sağlık alanındaki biyoteknolojik uygulamalar nelerdir, nasıl yapılır?
Read more
Dr. Öğretim Üyesi Oğuzhan Aygören Boğaziçi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Uluslararası Ticaret Bölümü Öğretim Üyesi Bir sorunla karşılaştığımızda iki seçeneğimiz var. Birincisi durumdan yakınmak ve üst makamın bu sorunu çözmesini beklemek. İkincisi ise tüm imkansızlıklara rağmen harekete geçmek ve sorunu çözmek üzere sınırları genişletmek. Boğaziçi Üniversitesi Fireup Değişim Öncüleri programı öğrencilerinin deneyimlerini aktaracağı bu derste girişimcilik, yaratıcılık, ilham ve keşif sizi bekliyor. Süre: 6 saat (2 saat x 3 oturum / 50 dk ders + 10 dk mola)
Read more
Dr. Öğretim Üyesi Elif Aysimi Duman Boğaziçi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Davranışlarımızı ve sağlığımızı, sahip olduğumuz genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimi belirler. Bu derste, davranışlarımızdaki bireysel farklılıkların altında yatan bu gen-çevre etkileşimleri hakkındaki bilimsel araştırmalardan örnekler verilip, bu etkileşimlerin nasıl vücudumuzun işleyişini, fiziksel ve ruhsal sağlığımızı etkilediği tartışılacaktır. Aynı zamanda, bu gen-çevre etkileşimlerini mümkün kılan epigenetik mekanizmaların öneminden ve bu mekanizmaların davranışa etkilerinin incelendiği davranışsal epigenetik alanındaki araştırma bulgularından bahsedilecektir. Ders boyunca psikoloji, genetik, sinirbilim, endokrinoloji gibi farklı disiplinlerarası projelerden örnekler verilip, davranışlarımızın anlaşılmasıyla ilgili araştırmalar için bu ortaklıkların önemi üzerinde durulacaktır Süre: 6 saat (2 saat x 3 oturum / 50 dk ders + 10 dk mola)
Read more
Doç. Dr. Serkan Özel Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Matematik ve Fen Bilimleri Öğretim Üyesi Veri, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Veriyi kullanmak, anlamak ve işlemek hem önemli bir hayat becerisi hem de birçok kariyer yolculuğu için temel gereksinim oldu. Nereye bakarsak veri görür hale geldik. Özellikle bugünlerde, hayatımıza giren COVID-19 salgını ile birlikte her gün verileri takip eder olduk ve bu verileri anlamlandırarak kararlar almaya çalışmaktayız. O kadar hızlı veri üretiyoruz ki insanlık tarihi boyunca üretilen verilerin %90’ı son birkaç sene içerisinde üretilmiştir. Bu kadar çok verinin olduğu dünyada karar vermek eskisine göre çok daha karmaşık bir hal almıştır. Bu verilerden anlamlı bilgi üretmek ise yeni beceriler gerektirmektedir. Hangi alanda çalışırsanız çalışın verilerle uğraşmak durumunda kalacaksınız. Dolayısıyla, sizleri bu yeni dünyaya ayak uyduracak şekilde yetiştirmek için veri bilimini daha erken yaşlarda tanıtma gerekliliği de ortaya çıkmıştır. Veri okuryazarı bireyler yetiştirmek öğretim programları kapsamında yer alması gereken hedefler arasında olmalıdır. Veri bilimi, aynı zamanda matematiğe de yeni bir bakış açısı sunacak niteliktedir. Bu gereksinimler doğrultusunda Veri Bilimine Giriş dersi sizler için tasarlanmıştır. Bu dersi tamamladığınızda şu hedeflere ulaşmanız beklenmektedir. • İstatistik ve veri bilimi arasındaki farkı anlayacaksınız; • Görselleştirilmiş verileri anlamlandıracaksınız; • Verilerin nasıl keşfedebileceğinizi öğreneceksiniz; • Verilerden örüntüleri nasıl çıkartabileceğinizi öğreneceksiniz; • CODAP ile veri analizini keşfedeceksiniz. Süre: 6 saat (2 saat x 3 oturum / 50 dk ders + 10 dk mola)
Read more
Atıl Samancıoğlu Dijital çağ ile birlikte artık programlama öğrenmek her meslek grubu için faydalı bir hale geldi. Analitik düşünme becerisini geliştirmek, teknoloji üretmek, günlük rutin işleri daha kolay hale getirmek ve daha bir çok konu için faydalı olabilecek bu yeteneği edinmek için en uygun yollardan biri de Python ile egzersiz yapmaktır. Python günümüzün en popüler dillerinden bir tanesidir. Veri bilimi, makine öğrenmesi, siber güvenlik, yapay zeka, web geliştirme, masaüstü geliştirme ve daha bir çok farklı konuda oldukça yayın kullanılan Python aynı zamanda öğrenmesinin kolay olması ve çok hızlı sonuçlar alınabilmesi sayesinde dünyada yazılımcıların göz bebeği haline gelmiştir. Tüm bunlar ele alınarak giriş seviyesinde tasarlanan “Python ile Programlamaya Giriş” eğitimi ile aşağıdaki hedeflere ulaşabilirsiniz: • Bilgisayarların nasıl çalıştığını kavramak • Değişken, döngü, koleksiyon vb. temel programlama kavramlarına aşina olmak • İlk kodları yazıp çalıştırabilecek konuma gelmek Süre: 6 saat (2 saat x 3 oturum / 50 dk ders + 10 dk mola)
Read more
Doç. Dr. Zeynep Uysal Boğaziçi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Geçmişi antik dönemlere uzanan hikaye anlatıcılığı bugün hayatımızın birçok alanında bize yol gösteriyor. Reklamcılıktan müşteri ilişkilerine, sinemadan edebiyata hikayenin, daha geniş anlamıyla kurmacanın gücünden yararlanıyoruz. Bunun için kurmacanın temel unsurlarını bilmemiz gerekiyor. Öyküler, romanlar, filmler, kurmaca yapıtlar nasıl yaratılır? Mitolojiden popüler filmlere uzanan temel hikayeler nasıl kullanılır? Dramatik gerilimden gerçekçi karakter oluşturmaya uzanan temel hikaye etme biçimlerini bilmek hayatımızı nasıl değiştirir? Dünyayı resmetmek mi yoksa bilincin sırlarına erişmek mi istiyoruz? Bu ve benzeri sorulardan hareketle duyulardan düşüncelere geçmenin gücünü hissederek okumak, yazmak ve anlatmak için kurmacanın şifrelerini çözüyoruz. Süre: 6 saat (2 saat x 3 oturum / 50 dk ders + 10 dk mola)
Read more
Ders İçeriği: Fizik, biyoloji, tıp ve yapay öğrenme. Nasıl birleştiler, beraberce nereye gidiyorlar? Bakteriler nasıl yüzer? Kuşlar yönlerini nasıl bulur? 
Read more
İletişim
Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi
  • Etiler Mh. Cengiz Topel Cd. 34337 Uçaksavar / Etiler
  • İstanbul - Türkiye
  • 0 (212) 359 47 40
  • tanitim@boun.edu.tr
BOUN 101 Yaşamboyu Öğrenme
BOUN 101 programımızın sizler için avantajlarını keşfedin! 1863 yılında temelleri atılan Boğaziçi Üniversitesi 150 yıldır eğitim ve araştırma faaliyetlerini başarıyla sürdürüyor.