Kış Okulu

Ders İçeriği: Sosyolojik düşünmek bize ne kazandırır? Geçmişi ve bugüne yaklaşırken sosyoloji diğer sosyal bilimlerden nasıl ayrışır?Sosyolojide öne çıkan temalar ve kavramsal yaklaşımlar 
Read more
Hesaplamalı düşünme, çözümlerin hesaplamalı adımlar veya algoritmalar olarak ifade edilmesinde yer alan düşünce süreçlerini ifade eder. Bu derste, hesaplamalı düşünme tekniği (ayrıştırma, örüntüleri tanıma, soyutlama ve algoritmik düşünme) ile tanışacaksınız.
Read more
İçinde yaşadığımız teknoloji odaklı dünya, vaatlerle dolu ama aynı zamanda zorluklarla dolu bir dünya. Kendi kendini süren arabalar, X-ışınlarını okuyan makineler ve müşteri hizmetleri sorgulamalarına yanıt veren algoritmaların tümü, güçlü yeni otomasyon ve dijital biçimleri ortaya koymaktadır. Değişimin hızı çok hzılı. Doğru insan yeteneğini işe almak için rekabet şiddetleniyor. Ve 'yetenek' artık on yıl öncekiyle aynı anlama gelmiyor; yarının rolleri, becerileri ve iş unvanların çoğu, bugün gençler ve aileleri tarafından tam bilinmiyor.
Read more
Sınava hazırlanırken hedef belirlemek, bu hedefleri tespit edebilir hale getirmek, onlara ulaşmaya yardımcı olacaktır. Bu ders, potansiyelinizin farkına varmanıza, kendinizi tanımanıza ve başarma isteğinizi artırıcı yöntemleri keşfetme sürecinize katkıda bulunacak. Üniversite ve bölüm tercihi bireyin yaşamındaki en önemli kararlardan biridir. Bunun kişinin hayalleri ve yetkinlikleri ile nasıl uyumlu olacağının keşfi ise maalesef zorlu bir süreçtir. Bu zorlu süreçte değişen dünyanın yeni kodlarının çalıma hayatındaki etkisini anlamak gelecek planlaması için çok önemlidir. Bu derste, bu sürecin genç için daha anlaşılabilir hale gelmesine yardımcı olacak araçlar verilecek ve geleceğin iş yaşamı ile ilgili yapılan çalışmalardan bahsedilecektir. Bu noktada kendilerine bakışları ve soracakları soruları derinleştirerek bireysel bir iç görü sağlamaları sağlanacaktır. Bu dersin içinde öğrencinin mizacını, güçlü ve zayıf taraflarını, değerlerini ve motivasyon kaynaklarını tespit edebilmek için çeşitli envanterlerden yararlanılacaktır. Ayrıca bu dersin hedefleri arasında, somur örneklerle üniversite ve meslekler hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmaları, yer almaktadır. Süre: 6 saat (2 saat x 3 oturum / 50 dk ders + 10 dk mola)
Read more
Ders İçeriği: Evren nasıl başladı, nasıl sona erecek? Antik çağın tanrıları fizikten ne kadar haberdardı? Zaman nedir? Nasıl ölçeriz? Neden geriye 
Read more
Gen nedir ve nasıl okunur? Tüm genom çalışmaları neden ve nasıl yapılır? İnsan genomu sirke sineği genomundan nedenli farklıdır? Düzenleyici DNA bölgeleri, zıplayan genler ve kodlamayan RNA'lar nedir? Genomlar değişebilir mi? Hastalıkların anlaşılmasına genomik çalışmaların katkısı nedir? Gen terapisi bir seçenek midir? Kök hücre tedavisi neler vaat etmektedir? Nedir ve nasıl okunur? Tüm genom çalışmaları neden ve nasıl yapılır? İnsan genomu sirke sineği genomundan nedenli farklıdır? Düzenleyici DNA bölgeleri, zıplayan genler ve kodlamayan RNA'lar nedir? Genomlar değişebilir mi? Hastalıkların anlaşılmasına genomik çalışmaların katkısı nedir? Gen terapisi bir seçenek midir? Kök hücre tedavisi neler vaat etmektedir? Süre: 6 saat (2 saat x 3 oturum / 50 dk ders + 10 dk mola)
Read more
Ders İçeriği: Giderek artan küresel baskıların yanı sıra, teknoloji ve inovasyon odaklı küresel dönüşümün yaşandığı günümüzde, sürdürülebilir ve daha yaşanabilir 
Read more
Bu ders, insanların duygu, düşünce ve davranışlarının nöronal (veya biyolojik) temellerini incelemektedir.
Read more
İletişim
Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi
  • Etiler Mh. Cengiz Topel Cd. 34337 Uçaksavar / Etiler
  • İstanbul - Türkiye
  • 0 (212) 359 47 40
  • tanitim@boun.edu.tr
BOUN 101 Lise Yaz Okulu
BOUN 101 programımızın sizler için avantajlarını keşfedin! 1863 yılında temelleri atılan Boğaziçi Üniversitesi 150 yıldır eğitim ve araştırma faaliyetlerini başarıyla sürdürüyor.