Yaz Okulu 2. Dönem

Günümüzde bilgisayarlarla yapılacak çoğu albenili, ilginç projeler standart bilgisayarlar ile değil teknik jargonla ifade edersek - "Gömülü Bilgisayarlar" ile yapılmaktadır. Ufak boyutlu ve klasik etkileşim arayüzleri
Read more
Günümüzde bilgisayarlarla yapılacak çoğu albenili, ilginç projeler standart bilgisayarlar ile değil teknik jargonla ifade edersek - "Gömülü Bilgisayarlar" ile yapılmaktadır. Ufak boyutlu ve klasik etkileşim arayüzleri
Read more
Dr. Öğretim Üyesi Oğuzhan Aygören Boğaziçi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Uluslararası Ticaret Bölümü Öğretim Üyesi GİRİŞİMCİLİK İLE DÜNYAYI DEĞİŞTİRMEK Dr. Öğretim Üyesi Oğuzhan Aygören Boğaziçi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Uluslararası Ticaret Bölümü Öğretim Üyesi Dünya, hızla bilinmeze doğru ilerliyor. Bilinmezle mücadele etmeyi en iyi becerenler ise girişimciler. Bu derste, yeni nesil girişimciliğin geleneksel girişimcilikten farkını anlayıp dünyayı değiştiren startup kurucularının felsefelerini inceleyecek ve hayatınıza uygulayabileceğiniz bir bakış açısına sahip olacaksınız. Böylece dünyayı kapsayan, kavrayan ve hata yapmaktan korkmayan girişimciler olarak harekete geçmeye hazır olacaksınız. Dünyayı değiştirmeye içinizdeki yaratıcılığı ve özgüveni açığa çıkararak başlayın. Süre: 6 saat (2 saat x 3 oturum / 50 dk ders + 10 dk mola)Süre: 6 saat (2 saat x 3 oturum / 50 dk ders + 10 dk mola)
Read more
Sicim Teorisi, doğada gözlemlediğimiz bütün etkileşmeleri aynı çatı altında birleştirip açıklama ihtimali en yüksek olan teori olmaya adaydır.
Read more
Gen nedir ve nasıl okunur? Tüm genom çalışmaları neden ve nasıl yapılır? İnsan genomu sirke sineği genomundan nedenli farklıdır? Düzenleyici DNA bölgeleri, zıplayan genler ve kodlamayan RNA'lar nedir? Genomlar değişebilir mi? Hastalıkların anlaşılmasına genomik çalışmaların katkısı nedir? Gen terapisi bir seçenek midir? Kök hücre tedavisi neler vaat etmektedir? Nedir ve nasıl okunur? Tüm genom çalışmaları neden ve nasıl yapılır? İnsan genomu sirke sineği genomundan nedenli farklıdır? Düzenleyici DNA bölgeleri, zıplayan genler ve kodlamayan RNA'lar nedir? Genomlar değişebilir mi? Hastalıkların anlaşılmasına genomik çalışmaların katkısı nedir? Gen terapisi bir seçenek midir? Kök hücre tedavisi neler vaat etmektedir? Süre: 6 saat (2 saat x 3 oturum / 50 dk ders + 10 dk mola)
Read more
Ders İçeriği: Siber Güvenlik dijitalleşen dünyada hem şirketler hem bireyler için çok kritik bir hale geldi. Bu durum nasıl ortaya 
Read more
Ders İçeriği: Giderek artan küresel baskıların yanı sıra, teknoloji ve inovasyon odaklı küresel dönüşümün yaşandığı günümüzde, sürdürülebilir ve daha yaşanabilir 
Read more
Dr. Öğretim Üyesi Elif Aysimi Duman Boğaziçi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Davranışlarımızı ve sağlığımızı, sahip olduğumuz genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimi belirler. Bu derste, davranışlarımızdaki bireysel farklılıkların altında yatan bu gen-çevre etkileşimleri hakkındaki bilimsel araştırmalardan örnekler verilip, bu etkileşimlerin nasıl vücudumuzun işleyişini, fiziksel ve ruhsal sağlığımızı etkilediği tartışılacaktır. Aynı zamanda, bu gen-çevre etkileşimlerini mümkün kılan epigenetik mekanizmaların öneminden ve bu mekanizmaların davranışa etkilerinin incelendiği davranışsal epigenetik alanındaki araştırma bulgularından bahsedilecektir. Ders boyunca psikoloji, genetik, sinirbilim, endokrinoloji gibi farklı disiplinlerarası projelerden örnekler verilip, davranışlarımızın anlaşılmasıyla ilgili araştırmalar için bu ortaklıkların önemi üzerinde durulacaktır Süre: 6 saat (2 saat x 3 oturum / 50 dk ders + 10 dk mola)
Read more
Doç. Dr. Serkan Özel Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Matematik ve Fen Bilimleri Öğretim Üyesi Veri, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Veriyi kullanmak, anlamak ve işlemek hem önemli bir hayat becerisi hem de birçok kariyer yolculuğu için temel gereksinim oldu. Nereye bakarsak veri görür hale geldik. Özellikle bugünlerde, hayatımıza giren COVID-19 salgını ile birlikte her gün verileri takip eder olduk ve bu verileri anlamlandırarak kararlar almaya çalışmaktayız. O kadar hızlı veri üretiyoruz ki insanlık tarihi boyunca üretilen verilerin %90’ı son birkaç sene içerisinde üretilmiştir. Bu kadar çok verinin olduğu dünyada karar vermek eskisine göre çok daha karmaşık bir hal almıştır. Bu verilerden anlamlı bilgi üretmek ise yeni beceriler gerektirmektedir. Hangi alanda çalışırsanız çalışın verilerle uğraşmak durumunda kalacaksınız. Dolayısıyla, sizleri bu yeni dünyaya ayak uyduracak şekilde yetiştirmek için veri bilimini daha erken yaşlarda tanıtma gerekliliği de ortaya çıkmıştır. Veri okuryazarı bireyler yetiştirmek öğretim programları kapsamında yer alması gereken hedefler arasında olmalıdır. Veri bilimi, aynı zamanda matematiğe de yeni bir bakış açısı sunacak niteliktedir. Bu gereksinimler doğrultusunda Veri Bilimine Giriş dersi sizler için tasarlanmıştır. Bu dersi tamamladığınızda şu hedeflere ulaşmanız beklenmektedir. • İstatistik ve veri bilimi arasındaki farkı anlayacaksınız; • Görselleştirilmiş verileri anlamlandıracaksınız; • Verilerin nasıl keşfedebileceğinizi öğreneceksiniz; • Verilerden örüntüleri nasıl çıkartabileceğinizi öğreneceksiniz; • CODAP ile veri analizini keşfedeceksiniz. Süre: 6 saat (2 saat x 3 oturum / 50 dk ders + 10 dk mola)
Read more
PYTHON İLE PROGRAMLAMAYA GİRİŞ Atıl Samancıoğlu Dijital çağ ile birlikte artık programlama öğrenmek her meslek grubu için faydalı bir hale geldi. Analitik düşünme becerisini geliştirmek, teknoloji üretmek, günlük rutin işleri daha kolay hale getirmek ve daha birçok konu için faydalı olabilecek bu yeteneği edinmek için en uygun yollardan biri de Python ile egzersiz yapmaktır. Python günümüzün en popüler dillerinden bir tanesidir. Veri bilimi, makine öğrenmesi, siber güvenlik, yapay zekâ, web geliştirme, masaüstü geliştirme ve daha birçok farklı konuda oldukça yayın kullanılan Python aynı zamanda öğrenmesinin kolay olması ve çok hızlı sonuçlar alınabilmesi sayesinde dünyada yazılımcıların göz bebeği haline gelmiştir. Tüm bunlar ele alınarak giriş seviyesinde tasarlanan “Python ile Programlamaya Giriş” eğitimi ile aşağıdaki hedeflere ulaşabilirsiniz: Bilgisayarların nasıl çalıştığını kavramak Değişken, döngü, koleksiyon vb. temel programlama kavramlarına aşina olmak İlk kodları yazıp çalıştırabilecek konuma gelmek Süre: 6 saat (2 saat x 3 oturum / 50 dk ders + 10 dk mola)
Read more
İletişim
Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi
  • Etiler Mh. Cengiz Topel Cd. 34337 Uçaksavar / Etiler
  • İstanbul - Türkiye
  • 0 (212) 359 47 40
  • tanitim@boun.edu.tr
BOUN 101 Lise Yaz Okulu
BOUN 101 programımızın sizler için avantajlarını keşfedin! 1863 yılında temelleri atılan Boğaziçi Üniversitesi 150 yıldır eğitim ve araştırma faaliyetlerini başarıyla sürdürüyor.