Arduino ile Nesneleri Programlıyorum

Ders İçeriği:

Günümüzde bilgisayarlarla yapılacak çoğu albenili, ilginç projeler standart bilgisayarlar ile değil teknik jargonla ifade edersek – “Gömülü Bilgisayarlar” ile yapılmaktadır. Ufak boyutlu ve klasik etkileşim arayüzleri barındırmayan bu aygıtlardan 50 milyar tanesinin internete bağlı şekilde çalışacağı öngörülmektedir (Nesnelerin İnterneti, IoT, Internet of Things). Evin içinde sensörlerden gelen bilgilere akıllı işlemler yapan, içinde yoğurt bitince süpermarketden size haber vermeden yenisini ısmarlayan akıllı buzdolapları hep bu eğilimin ürünleri ve artık hayatımızda yer almaya başladı.

Atölyemizde, Maker hareketi ile de kullanımı ivme kazanan bu tip gömülü sistemleri gerçekleyebildiğimiz bir sistem olan Arduino’yu kullanacağız. 7cmx 5 cm’lik boyutuyla ve teknik yetenekleri ile Arduino’yu kullanarak çok geniş çeşitlilikte projeler üretebiliyoruz. Arduino sistemi üzerine takabildiğimiz çeşitli sensörlerle ortamla akıllıca etkileşebiliyoruz ve denetleyebiliyoruz (Ambient Intelligence/Ortamsal Zeka yaklaşımları). Ayrıca Arduino’yu hareketli, robot veya robotumsu aygıtlara takarak daha aktif ve hareketli akıllı sistemler ortaya koyabilmekteyiz.

Bu ders modülünde hedefimiz Arduino’yu tanımak, onu programlamak, teknik yeteneklerini kullanarak aklınıza gelen ilginç projelere adım atabileceğiniz yeterliliğe sizleri taşımak olacaktır.

Not: Bu modül için bir Arduino Uno ve sensörlerini içeren bir gömülü programlama kiti gerekmektedir. Doğrudan katılımcıların edinmesi beklenen bu kitin yaklaşık maliyeti 200 ila 250 TL civarındadır. Kaydınız kesinleşince size bu kitlerin edinimi konusunda bilgiler paylaşılacaktır.

Önkoşul: Bu modül için belirli bir programlama dilini iyi bilmeye gerek yoktur. Ancak Arduino programlamak için bir miktar programlama bilgisi çok yardımcı olacaktır. Bu tip bilgiler modül çerçevesinde verilecektir. Katılımcılardan beklenen bu tip bilgileri öğrenip uygulamaya motive ve konsantre olmalarıdır. Ayrıca ufak donanımlar ile ellerini temas ederek çalışmaktan heves duymak da bu modülden faydalanabilmeniz için önemlidir.

Hedef kitle:

Maker / DIY meraklısı kendi çevresel zeka projelerini gerçekleştirmek isteyenler.

Bilgisayar mühendisliği gömülü sistem programlama konuları ile tanışmak isteyenler.

Meslek seçimlerini daha bilgilenmiş yapmak isteyenler.

Süre: 10 saat (2 saat x 5 oturum / 50 dk ders + 10 dk mola)

Eğitim Takvimi

1. Dönem 20 Haziran - 1 Temmuz 2022
TarihSüreYerKonuEğitmen
20/06/202211:00 – 13:00Zoom ÇevrimiçiArdunio İle Nesneleri ProgramlıyorumDr.Atay Özgövde
22/06/202211:00 – 13:00Zoom ÇevrimiçiArdunio İle Nesneleri ProgramlıyorumDr.Atay Özgövde
24/06/202216:30 – 18:30Zoom ÇevrimiçiArdunio İle Nesneleri ProgramlıyorumDr.Atay Özgövde
29/06/202211:00 – 13:00Zoom ÇevrimiçiArdunio İle Nesneleri ProgramlıyorumDr.Atay Özgövde
01/07/202211:00 – 13:00Zoom ÇevrimiçiArdunio İle Nesneleri ProgramlıyorumDr.Atay Özgövde

Eğitim ile ilgili sormak istedikleriniz mi var?

Neden BOUN 101' i seçmeliyim?

Sicim Teorisi, doğada gözlemlediğimiz bütün etkileşmeleri aynı çatı altındabirleştirip açıklama ihtimali en yüksek olan teori olmaya adaydır. Herhangi teorinin ya damodelin, doğa ile alakası olup olmadığının gerçek hakemi deneylerdir.

books

Outdoor learning and tending.

download

Outdoor learning and tending.

Practical life

Outdoor learning and tending.

İletişim
Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi
  • Etiler Mh. Cengiz Topel Cd. 34337 Uçaksavar / Etiler
  • İstanbul - Türkiye
  • 0 (212) 359 47 40
  • tanitim@boun.edu.tr
BOUN 101 Lise Yaz Okulu
BOUN 101 programımızın sizler için avantajlarını keşfedin! 1863 yılında temelleri atılan Boğaziçi Üniversitesi 150 yıldır eğitim ve araştırma faaliyetlerini başarıyla sürdürüyor.