Matematik ve Fiziğin Dansı: Sicim Teorisi

Ders İçeriği:

Sicim Teorisi, doğada gözlemlediğimiz bütün etkileşmeleri aynı çatı altında birleştirip açıklama ihtimali en yüksek olan teori olmaya adaydır. Herhangi teorinin ya da modelin, doğa ile alakası olup olmadığının gerçek hakemi deneylerdir. Fakat deneysel olarak Sicim Teorisi’ni test etmek için henüz ne sahip olduğumuz teknoloji yeterli ne de teoriyi yeterince derin anlayabiliyoruz. Buna rağmen, Sicim Teorisi bize doğayı anlamak için kullandığımız teorilerin yapılarını anlamaya yönelik hem fiziksel hem de matematiksel olarak yeni fikirler ve ilişkiler üretmeyi amaçlamaktadır. Örneğin son yüzyıl içinde gerçekleşen birçok matematiksel ilerlemenin, fizik teorilerini daha iyi anlamak için nasıl kullanılabileceğini öğretir ya da fizikten elde edilmiş önsezileri kullanarak, daha önce alakasız olduğu düşünülen, matematik dalları arasında bağlar kurar. Bu sayede yeni teorilerin kurulması ve sonuçların elde edilmesi için de ilham kaynağı olur. Bu doğrultuda bu ders, Sicim Teorisi’nin basitçe ne olduğu ve ne gibi fiziksel ve matematiksel gelişmelere vesile olduğunu anlamaya yönelik bir içeriğe sahip olacaktır.

Süre: 6 saat (2 saat x 3 oturum / 50 dk ders + 10 dk mola)

Eğitim Takvimi

1 - 3 Şubat 2022
TarihSüreYerKonuEğitmen
31.01.202214:00 – 16:00Zoom Çevrimiçi SınıfMatematik ve Fiziğin Dansı: Sicim TeorisiDr. Can Kozcaz
02.02.202214:00 – 16:00Zoom Çevrimiçi SınıfMatematik ve Fiziğin Dansı: Sicim TeorisiDr. Can Kozcaz
04.02.202214:00 – 16:00Zoom Çevrimiçi SınıfMatematik ve Fiziğin Dansı: Sicim TeorisirişDr. Can Kozcaz

Eğitim ile ilgili sormak istedikleriniz mi var?

Neden BOUN 101' i seçmeliyim?

Sicim Teorisi, doğada gözlemlediğimiz bütün etkileşmeleri aynı çatı altındabirleştirip açıklama ihtimali en yüksek olan teori olmaya adaydır. Herhangi teorinin ya damodelin, doğa ile alakası olup olmadığının gerçek hakemi deneylerdir.

books

Outdoor learning and tending.

download

Outdoor learning and tending.

Practical life

Outdoor learning and tending.

İletişim
Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi
  • Etiler Mh. Cengiz Topel Cd. 34337 Uçaksavar / Etiler
  • İstanbul - Türkiye
  • 0 (212) 359 47 40
  • tanitim@boun.edu.tr
BOUN 101 Lise Yaz Okulu
BOUN 101 programımızın sizler için avantajlarını keşfedin! 1863 yılında temelleri atılan Boğaziçi Üniversitesi 150 yıldır eğitim ve araştırma faaliyetlerini başarıyla sürdürüyor.