Sürdürülebilir Kalkınma 101

Ders İçeriği:

Ders 1: Sürdürülebilir Kalkınma Nedir?

Dr. Tamer Atabarut

1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Atabarut, Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini Boğaziçi Üniversitesi’nden çevre teknolojileri alanında almıştır. Doktora çalışmaları esnasında, Almanya’da önce Hamburg-Harburg Teknik Üniversitesi ve daha sonra Aachen Teknik Üniversitesi’nde ortaklaşa yürütülen araştırma projelerinde yer almıştır. Mesleki ilgi alanları içinde bulunan Sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği, Kentsel Altyapı Yatırımları, Katı Atık Yönetimi, Evsel ve Endüstriyel Atıksuların Arıtılması ve Çevresel Etki Değerlendirilmesi Etüdleri ile ilgili 100’e yakın ulusal ve uluslararası projede ve bunların teknik ve yönetimsel raporlarının hazırlanmasında yer almış; bu konularda tebliğler sunmuş ve 17 kitabın da editörlüğünü yapmıştır. Ayrıca, 100’den fazla ulusal ve uluslararası akademik ve teknik toplantının organizasyonunu sağlamıştır.

Halen Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Dr. Atabarut, Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) Müdürü, UN-SDSN Türkiye Direktörü ve Sürdürülebilir Kalkınma ve Temiz Üretim Merkezi Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

 • Sürdürülebilir Kalkınma Kavramı Nedir?
 • Sürdürülebilir Kalkınma Kilometre Taşları
 • BM 2030 Gündemi ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Nelerdir?
 • Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Hayatımda Neden Önemli?

Aktivite: SDSN Türkiye Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını Tanıyalım Oyunu

Ders 2: Dünyamızı Koruyarak Sürdürülebilir Kalkınmayı Nasıl Sağlarız?

Prof. Dr. Begüm Özkaynak

Begüm Özkaynak, lisans ve yüksek lisans derecelerini Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’ndenalmıştır. Daha sonra Manchester Üniversitesi’nde Ekonomi bölümünde ikinci yüksek lisansını ve BTK-UAB’de Ekolojik Ekonomi ve Çevre Yönetimi alanında doktorasını tamamlamıştır. Hala Boğaziçi Üniversitesi’nde Ekonomi bölümünde görev yapmaktadır. Araştırma ilgi alanları arasında çevresel ve ekolojik ekonomi, sürdürülebilir kalkınma, çevresel çatışmalar ve yönetişim yer almaktadır. Çalışmaları Ecological Economics, Cambridge Journal of Economics, Futures, Energy Policy, Progress in Planning, Environment and Planning B, Environmental Values, and Toplum ve Bilim’de yer aldı. Aynı zamanda Avrupa Ekolojik Ekonomi Derneği’nin yönetim kurulu üyesidir ve İstanbul’da düzenlenen ESEE 2011 konferansının yerel organizasyon komitesinin başkanlığını yapmıştır. Son zamanlarda ise, Türkiye’de çevresel çatışmaları ve ardından gelen çevre hareketlerini araştıran projeler üzerinde çalışmaktadır.

 • Sosyal, Ekonomik ve Çevre Boyutuyla Sürdürülebilirlik
 • “Yeşil Ekonomi”, Dünya ve Türkiye
 • İklim ve Çevre Adaleti (Agroekoloji, Gıda hareketleri)
 • Ne yapmalıyız?

Aktivite: Çevremde Gözlemlediğim bir Gıda Sorunu Hangi Sürdürülebilir Kalkınma Amacı ile Ele Alabilirim?

Ders 3: Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Kapsamında İklim Değişikliği,

Prof. Dr. Levent Kurnaz

Prof. Dr. Levent Kurnaz, İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi’nden 1988’de elektrik/elektronik mühendisi olarak mezun oldu. Aynı üniversiteden 1990’da elektrik/elektronik ve fizik alanında yüksek lisans derecesi aldı. 1994’te ABD’de Pittsburgh Üniversitesi’nde fizik doktorasını tamamladı. 1995-1997 yılları arasında Tulane Üniversitesi Kimya Bölümü’nde doktora sonrası araştırmalar yaptı. 1997’den beri Boğaziçi Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Fizik Bölümü’nde öğretim üyesidir. Prof. Dr. Kurnaz, aynı zamanda üniversitenin İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi müdürüdür.

 • İklim Değişikliği Bilimi
 • İklim Değişikliğinin Sonuçları
 • Biyoçeşitlilik nedir?
 • İklim Değişikliği ile Mücadele
  •  
  • Aktivite: İklim Değişikliği ile Mücadelede Ben Ne Yapabilirim?

Eğitim Takvimi

3. Dönem 9-13 Ağustos 2021
TarihSüreYerKonuEğitmen
09/08/202116:30 – 18:30Zoom Online SınıfSürdürülebilir Kalkınma 101Dr. Tamer Atabarut
11/08/202116:30 – 18:30Zoom Online SınıfSürdürülebilir Kalkınma 101Dr. Tamer Atabarut
13/08/202116:30 – 18:30Zoom Online SınıfSürdürülebilir Kalkınma 101Dr. Tamer Atabarut

Eğitim ile ilgili sormak istedikleriniz mi var?

Neden BOUN 101' i seçmeliyim?

Sicim Teorisi, doğada gözlemlediğimiz bütün etkileşmeleri aynı çatı altındabirleştirip açıklama ihtimali en yüksek olan teori olmaya adaydır. Herhangi teorinin ya damodelin, doğa ile alakası olup olmadığının gerçek hakemi deneylerdir.

books

Outdoor learning and tending.

download

Outdoor learning and tending.

Practical life

Outdoor learning and tending.

İletişim
Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi
 • Etiler Mh. Cengiz Topel Cd. 34337 Uçaksavar / Etiler
 • İstanbul - Türkiye
 • 0 (212) 359 47 40
 • tanitim@boun.edu.tr
BOUN 101 Yaşamboyu Öğrenme
BOUN 101 programımızın sizler için avantajlarını keşfedin! 1863 yılında temelleri atılan Boğaziçi Üniversitesi 150 yıldır eğitim ve araştırma faaliyetlerini başarıyla sürdürüyor.