Dr. Tolga Emre

Hakkımda

Doç. Dr. N. C. Tolga Emre, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi, yüksek lisansını ise Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümleri’nde tamamladıktan sonra gen denetimi ve epigenetik üzerine doktora çalışmalarını Pennsylvania Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde 2005 yılında tamamladı ve ardından doktora sonrası araştırmalarını Amerikan Kanser Enstitüsü’nde sürdürdü. Burada genomik yöntemler kullanarak, kan kanseri hücrelerinde bağımlılığa yol açan gen denetetleyici faktörlerin etki mekanizmalarının tanımlanmasına ve yeni tedavi stratejilerinin geliştirilmesine katkıda bulundu.

2011 yılında mezun olduğu Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’ne dönerek gen denetimi ve epigenetik, hücre biyolojisi, moleküler biyoloji, ve kanser biyolojisinde genomik uygulamalar dersleri vermeye başladı.

Aynı yıl Genom Regülasyonu Laboratuvarı’nı kuran Dr. Emre ve ekibi, araştırmalarını, özellikle deri kanserlerinde rol alan gen denetleyici faktörlerin tanımlanması ve tedavi amaçlı hedeflenmesi için sürdürmektedir. Laboratuvarın bir diğer güncel amacı ise belirlenen genom bölgelerinde işlev gören faktörlerin tanımlanmasına yönelik yeni nesil tekniklerin geliştirilmesidir. Bu araştırmaları Avrupa Komisyonu, Avrupa Moleküler Biyoloji Organizasyonu (EMBO), TÜBİTAK, ve Boğaziçi Üniversitesi fonları tarafından desteklenen Dr. Emre, 2013 Bilim Akademisi Genç Araştırmacı (BAGEP) ödülü sahibidir.

Eğitim ile ilgili sormak istedikleriniz mi var?

İletişim
Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi
  • Etiler Mh. Cengiz Topel Cd. 34337 Uçaksavar / Etiler
  • İstanbul - Türkiye
  • 0 (212) 359 47 40
  • tanitim@boun.edu.tr
BOUN 101 Lise Yaz Okulu
BOUN 101 programımızın sizler için avantajlarını keşfedin! 1863 yılında temelleri atılan Boğaziçi Üniversitesi 150 yıldır eğitim ve araştırma faaliyetlerini başarıyla sürdürüyor.