Öğretim Kadrosu

Arzu Çelik

Doktora derecesini 2002 yılında Köln Üniversitesi Genetik Bölümünde alan Doç. Dr. Arzu Çelik Fuss, doktora sonrası araştırmalarını New York Üniversitesinde yapmıştır. 2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümüne dönerek akademik çalışmalarına devam eden Dr. Çelik Fuss, sirke sineği Drosophila melanogaster model organizmasını kullanarak sinir sistemi gelişimini moleküler ve genetik düzeylerde incelemektedir. Ayrıca sirke sineğini kullanarak nörogenetik hastalık modelleri geliştirmeye çalışmaktadır. Doç. Dr. Çelik Fuss 2008 yılı Türkiye Bilimler Akademisi Genç Bilim Adamı ödülü ve Ayrupa Moleküler Biyoloji Organizasyonu Yerleştirme Ödülü sahibidir. Doç. Dr. Çelik Fuss ayrıca BÜ Yaşam Bilimleri Merkezi ve Moleküler Biyoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesidir. 

arzu.celik@boun.edu.tr
Ediz Taylan

Öğr. Gör. Ediz Taylan, kimya lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü’nde, yüksek lisansını Villanova University’de  (Pennsylvania, ABD) tamamladı. Doktorasını ise 2011 yılında Boğaziçi Üniversitesi Organik Kimya Ana Bilim Dalı’ndan almıştır. Fransa ve Almanya’da polimer araştırmaları konularında farklı çalışmalara katılmıştır. Halen Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü’nde Organik Kimya Laboratuvar derslerini vermektedir. Polimer araştırmaları ile ilgili makaleleri ve 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Yayınları tarafından basılmış olan “Experimental Organic Chemistry” isimli bir ders kitabı mevcuttur.

etaylan@boun.edu.tr
Hasan Nami Güner
Hasan Nami Güner, Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü'nü bitirdi. Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu oyuncusu, yönetmeni ve yazarı, yaratıcı drama lideri, Oyun ve Tiyatro Pedagogu olarak çalışmalarını sürdürdü. Bir çok çocuk ve gençlik tiyatrosu/oyununda, TRT'de bir çok çocuk ve gençlik dizisinde oyuncu, yazar ve yönetmen olarak çalıştı. 10 yıl çeşitli okullarda yaratıcı drama öğretmeni olarak görev yaptı. Oyun ve Tiyatro Pedegogu olarak bir çok şirkette, okullarda, vakıf ve derneklerde, üniversite kulüplerinde, tiyatro ve sanat kurumlarında yaratıcılık atölyeleri yaptı. 2000'de Yapbozyap adlı öykü kitabı, 2010 yılında Hafize Çınar Güner ile birlikte yazdığı “Eğitim İçin Tiyatro Uygulamaları” adlı tiyatro oyunları ve çeşitli dergilerde yazıları yayımlandı. 2004 tarihinden beri Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ve Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde yaratıcı drama atölyeleri düzenlemektedir. 
hasannami@yahoo.com
İbrahim Semiz

Prof. Dr. İbrahim Semiz lisans eğitimini 1982-1986 arasında Boğaziçi Fizik Bölümü’nde tamamladı. 1992’de ABD’de Yale Üniversitesi’nde kara delikler üzerine yazdığı tez ile doktora derecesi aldı. 1992-1994 arası ABD’de University of North Carolina – Chapel Hill’de Fizik Bölümü’nde doktora sonrası araştırma, 1994-1997 arası KKTC’de Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı. 1997’den beri Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nde öğretim üyeliği yapmaktadır.  

 

semizibr@boun.edu.tr
Mehmet İnan

S. Mehmet İnan, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV bölümünden 1995 yılında mezun olmuştur. Çalışma hayatına Yıldız Savaşlarının yaratıcısı Lucasfilm'in “Genç Indiana Jones” dizisinin Türkiye ayağıyla başlamıştır.  2000-2004 yılları arasında Galatasaray Üniversitesi'nde ders vermiştir. 2004 yılından beri Altyazı sinema dergisi işbirliğiyle Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi'nde "Yaratıcı Senaryo Yazımı" ve "Sinema Mitoloji ve Hikâye Anlatımı" konularında seminerler vermektedir.  2010 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmaktadır. Ayrıca İstanbul Film Akademi'de  “Yaratıcı Senaryo“ dersleri vermiştir.

memoinan@gmail.com
Orhan Aygün

Lisans ve yüksek lisans eğitimlerini sırasıyla 2001-2006 ve 2006-2009 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi'nde ekonomi alanında tamamlayan Dr. Öğr. Üyesi Orhan Aygün, doktora derecesini Kontratlı eşleşme üzerine yazdığı teziyle Boston College Üniversite'sinden aldı. 2014'dan beri Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde görev yapmaktadır.

orhan.aygun@boun.edu.tr
Oğuzhan Aygören

Dr. Öğr. Üyesi Oğuzhan Aygören lisans eğitimini ODTÜ Elektrik Elektronik mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra Koç Üniversitesi ve London Business School’dan MBA derecesini, Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünden de pazarlama alanında doktora derecesini almıştır. Ayrıca doktora sonrası araştırma için 2014 yılı güz döneminde University of California, Berkeley’de ve 2016 yılı yaz döneminde Stanford Üniversitesi'nde misafir akademisyen olarak görev yapmıştır. Pazarlama Yönetimi, E-ticaret, Girişimcilik, Yeni Ürün Tasarımı, İnovasyon, ve Uluslararası Pazarlama konularında dersler vermektedir. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi Teknopark Yönetim Kurulu üyesi, Girişimcilik Merkezi müdür yardımcısı ve İnovasyon Merkezi yönetim kurulu üyesidir.

oguzhan.aygoren@boun.edu.tr
Özge Akdeniz

Lisans ve yüksek lisans eğitimini 1991-1998 arasında Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü’nde tamamlayan Özge Akdeniz, 2000 senesinden beri Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmakta, Analitik Kimya Laboratuvarı, Aletli Analiz Laboratuvarı ve Genel Kimya Laboratuvarı derslerini vermektedir. Kimyada kullanılan temel analitik yöntemleri içeren “ Quantitative Analytical Chemistry Laboratory Manual ” (Boğaziçi Üniversitesi Yayınları) isimli bir ders kitabı bulunmaktadır.

akdenioz@boun.edu.tr
Serkan Özel

Doç. Dr. Serkan Özel lisansını ve yüksek lisansını 2004 yılında Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölümü’nde Boğaziçi Üniversitesi'nde aldı. Doktorasını Texas A&M Üniversitesi’nde Eğitim Psikolojisi Bölümü’nde Eğitim Teknolojileri uzmanlığı ile 2009 yılında almasının ardından çalışmalarını Boğaziçi Üniversitesi’nde devam ettirdi. Şu anda Boğaziçi Üniversitesi'nde çalışmakta olan Serkan Özel’in araştırma konusu matematik öğretimi uygulamaları, teknoloji entegrasyonu ve Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (FeTeMM/STEM) eğitimi üzerine yoğunlaşmaktadır. Doç. Dr. Özel, eğitim teknolojileri ve STEM konusunda uzmandır. Özellikle, matematik ve teknolojinin bütünleşik olarak kullanılması için öğretmenlerin ihtiyaç duydukları bilgi ve becerilerin öğretmenlere ulaştırılması konularında çalışmaktadır.

ozels@boun.edu.tr
Şahan Yatarkalkmaz

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Diller ve Kültürlerarası Çeviribilim doktora adayı olan Şahan Yatarkalkmaz lisans diplomalarını 2008 yılında Psikoloji ile İngiliz Dili ve Edebiyatı alanlarında Boğaziçi Üniversitesi'nden aldı. 2011 yılında Sabancı Üniversitesi'nde Kültürel Çalışmalar bölümünde Master derecesini tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü altında açılan Sinema Programlarında 2012 yılından beri ders vermekte. Çalışma alanları arasında sanat felsefesi, sinema kuramları ve edebiyat-tarih ilişkisi bulunmaktadır. 

sahan.y@gmail.com
Taylan Acar
Lisans ve yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlayan Taylan Acar doktora derecesini Wisconsin-Madison Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden aldı. Çalışma alanları göçmenlik, eğitim sosyolojisi, toplumsal tabakalaşma ve nüfus çalışmalarıdır. Değişik sürelerle Amerikan, İtalyan ve Alman üniversitelerinde ziyaretçi araştırmacı olarak bulunan Acar, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde Dr. Öğr. Üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
 
taylan.acar@boun.edu.tr
Nur Yiğitoğlu

Dr. Öğr. Üyesi Nur Yigitoglu, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyati ve İngilizce Mütercim-Tercümanlık alanlarında tamamlamıştır. 2006 yılında Fulbright Üstün Başarı bursunu alarak yüksek lisans eğitimi için Amerika Birleşik Devletleri'ne gitmiş ve master derecesini 2008 yılında Michigan State Üniversitesi'nden İngilizce öğretmenliği alanında almıştır. 2011 yılında doktorasını Georgia State Üniversitesi'nde yazma öğretmeni eğitimi alanında almıştır. Şu anda Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır ve lisans/lisans üstü seviyelerinde ikinci dilde akademik yazma, ikinci dil öğretim yöntemleri, İngilizce'de dil becerilerinin öğretimi ve araştırma yöntemleri alanlarında çeşitli dersler vermektedir. 

nur.yigitoglu@boun.edu.tr
Zeynep Uysal

Zeynep Uysal, Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1999 yılında Marmara Üniversitesi Türki­yat Enstitüsü Yeni Türk Edebiyatı anabilim dalından doktora derecesini aldı. 2001-2003 yılları arasında Ox­ford Üniversitesi Şarkiyat Enstitüsü'nde misafir öğre­tim üyesi olarak çalıştı. Halit Ziya Uşaklıgil'in roman­larında modern bireyliği incelediği son kitabı Metruk Ev: Halit Ziya Romanında Modem Osmanlı Bireyi 2014 yılında yayımlandı. 2001 yılından beri Boğaziçi Üni­versitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde öğretim üyesidir. 

zeynep.uysal@boun.edu.tr
Yusuf Öc

Öc, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra özel sektörde iki yıl çalıştı. Sonrasında akademik kariyere yönelen Öc, Boğaziçi Üniversitesinde MBA yapıp; sonrasında Georgia State Üniversitesinde pazarlama doktora programına burslu kabul aldı. Doktorasını yapareken üniversitelerin logolu ürünlerinin tasarlanıp satıldığı “Unitrend”i kuran ve Boğaziçi Üniversitesi için logolu ürünler üretip satan Yusuf’un tasarladığı ürünler hala Boğaziçi Üniversitesi mağazasında satılıyor. İkinci start-up firması mysu.com’u kuran Öc, halen bu firmayı yönetiyor. Ayrıca blockchain teknolojileri ile proje üreten bir firmanın yönetici ortaklarından olan Öc, “Spor Teknolojileri” üzerine olan doktora tezini bitirirken aynı zamanda iki start-up firmasını da yönetiyor.  

yusuf.oc@boun.edu.tr
Ayşegül Toker

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladığı 1997 yılından itibaren, İnternet ve yeni teknolojiler üzerine araştırmalar yapan ve bunların tüketiciler ve şirketler tarafından adaptasyonu konusunda çalışan Prof. Dr. Ayşegül Toker'in; sosyal medya, konum-bazlı pazarlama, mobil pazarlama, İnternet üzerinden pazarlama, sanal topluluklar ve müşteri ilişkileri yönetimi konularında yayınlanmış birçok saygın akademik yayını bulunmaktadır. "Mobile Marketing: Fundamentals and Strategy" (2011) kitabının yazarlarından birisidir. Özellikle son yıllarda Dijitalleşme Stratejileri, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve Kurumsal Girişimcilik alanlarındaki  çalışmaları ile ön plana çıkmaktadır. Üniversitenin Sosyal Medya Takımı Koordinatörlüğü yapmış, Girişimcilik Merkezi Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. Prof. Toker, 2012'den beri Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dekanı olarak görev yapmaktadır.

toker@boun.edu.tr
Binnur Görer

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü araştırma görevlisi olan Binnur Görer, 2011 yılında lisans derecesini almış, 2013 yılında “Çevre Destekli Yaşama Ortamlarındaki Yaşlı Kişiler İçin Geliştirilmiş Egzersiz Eğitmeni Robotu” başlıklı çalışmasıyla yüksek lisansını tamamlamıştır. Devam etmekte olduğu doktora programında sosyal robotlar ve insan-robot etkileşimi konuları üzerine çalışmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi Robot Araştırma Grubu üyesidir ve Cerberus RoboCup Standart Platform Ligi Takımı’nda üç sene görev almıştır. 2015 yılı Google Women Techmakers bursunu kazanan Görer, çeşitli etkinliklerde konuşmalar vererek kız öğrencilerin bilgisayar bilimlerindeki payının yükselmesine ve yapay zeka ve robotik çalışmalarındaki ilginin artmasına çalışmaktadır.

binnur.gorer@boun.edu.tr
Sevgi Kesim

Sınava hazırlanırken hedef belirlemek, bu hedefleri tespit edebilir hale getirmek, onlara ulaşmaya yardımcı olacaktır. Bu ders, potansiyelinizin farkına varmanıza, kendinizi tanımanıza ve başarma isteğinizi artırıcı yöntemleri keşfetme sürecinize katkıda bulunacak.  İşleyeceğimiz konular arasında başarma motivasyonları ile ilgili olarak karşılaşılacak stres durumlarının tespiti, aşırı stres içeren durumlarda yaşanabilecek olaylar ve çeşitli vaka çalışmaları, stres altında beden kullanımı ve rahatlama, önceden alınabilecek tedbirler gibi farklı başlıklar bulunmakta.

kesim@boun.edu.tr
Mustafa Hayri Tongarlak
Mustafa Hayri Tongarlak 2013 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi, İşletme Bölümü’nde Dr. Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır. Boğaziçi Üniverisitesi’ne katılmadan önce Northwestern Üniversitesi Kellogg İşletme Fakültesi’nde ve Harvard Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde doktora sonrası araştırmacı olarak çalışmıştır. Lisans derecesini Texas A&M Üniversitesi’nden Endüstri Mühendisliği alanında, yüksek lisans ve doktora derecelerini ise Northwestern Üniversitesi’nden Endüstri Mühendisliği ve Yönetim Bilimleri alanında almıştır. Dr. Tongarlak'ın araştırma konuları çevresel ve sosyal etkileri yüksek, modern operasyonel problemlerin tanımlanması ve analizini içerir. Çalışmaları Manufacturing & Service Operations Management, Queueing Systems, Decision Sciences, European Journal of Operations Research ve Interfaces gibi uluslararası dergilerde yayınlanmıştır. Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin öğretim faaliyetlerine katkıları sonucu 2015 yılında “Öğretimde Üstün Başarı Ödülü”nü almış, 2016 yılında da Harvard İşletme Fakültesi Katılımcı-Merkezli Öğrenme Kolokyum’una katılmıştır. Dr. Tongarlak, 2018 yılının Eylül ayından itibaren Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü başkanı olarak görev yapmaktadır.

 

tongarlak@boun.edu.tr
Burçin Ünlü

Prof. Dr. Mehmet Burçin Ünlü, 1996 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü'nden mezun oldu. Ardından 1998'de Boğaziçi Üniversitesi Fizik bölümünden yüksek lisans derecesini aldı. Doktorasını 2004 yılında Stevens Institute of Technology Fizik ve Mühendislik Fiziği bölümünden aldı. 2004-2009 yılları arasında Irvine Üniversitesi'nde Fonksiyonel Kanser Görüntüleme Merkezi'nde doktora sonrası araştırmacı olarak çalışmıştır. Kasım 2009'dan bu yana Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü'nde öğretim üyesidir.

burcin.unlu@gmail.com
Güneş Ünal

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Güneş Ünal, lisans eğitimini 2004-2008 yılları arasında aynı üniversitede tamamlamıştır. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ile Psikoloji ÇAP programını tamamlayan Dr. Ünal bölüm birincisi olarak mezun olmuştur. Aynı yıl New Jersey Eyalet Üniversitesi (Rutgers) ile New Jersey Tıp ve Dişçilik Üniversitesi tarafından yürütülen Nörobilim Doktora Programı’na kabul edilmiştir. Dr. Ünal, tezini Prof. Denis Pare süpervizyonunda, perirhinal korteksin elektrofizyolojik özellikleri konusunda yapmış ve doktora programını 3.5 yılda 4.00 GPA ile tamamlamıştır. Aynı enstitüde 1.5 yıl doktora sonrası araştırmacı olarak çalışmalarını sürdüren Dr. Ünal, 2013 yılında Blaschko Doktora Sonrası Araştırmacı Bursu’nu kazanarak, Oxford Üniversitesi Farmakoloji Bölümü’nde çalışmaya başlamıştır. Oxford Üniversitesi Linacre Koleji’nin de Araştırma Üyesi olan Dr. Ünal, 2017 yılında Oxford’taki çalışmalarını tamamlamış ve Boğaziçi Üniversitesi’ne dönmüştür. Halen Davranışsal Sinirbilim Laboratuvarı’nın (eski adıyla Psikobiyoloji Laboratuvarı) direktörü olan Dr. Ünal ve ekibi, çeşitli nöroanatomik, farmakolojik ve davranışsal yöntemler kullanarak, depresyon ve anksiyetenin altında yatan nöronal süreçleri incelemektedir.

gunes.unal@boun.edu.tr
Ayşe Mumcu

Prof. Dr. Ayşe Mumcu 1989 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden lisans derecesini aldıktan sonra ABD’de Pennsylvania Üniversitesi’nde ekonomi doktorası yaptı. Doktora tezinde eksik bilgi altında ortaya çıkan firma içi teşvik problemlerinin çözümüne yönelik etkin organizasyon biçimleri üzerinde çalıştı. Doktora derecesini aldıktan sonra iki sene Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 1999 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde öğretim üyesidir. 2012-2016 yılarında eğitim ve öğretimden sorumlu rektör yardımcısı olarak görev yapmıştır.  Lisans ve lisansüstü seviyelerde mikro iktisat, sanayi organizasyonu ve oyun kuramı dersleri vermektedir. Pazarlık oyunları, eşleşme kuramı ve kamu iktisadı alanlarında çalışmalar yapmaktadır.  

mumcu@boun.edu.tr